Kwasy tłuszczowe Omega-3 należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są istotne dla wielu funkcji w organizmie. Można je znaleźć w produktach spożywczych, takich jak tłuste ryby i oleje roślinne.
Są one również dostępne jako suplementy diety. Ludzie spożywają kwasy omega-3 w celu poprawy zdrowia oraz zapobiegania różnym chorobom.
Kluczowe wartości kwasów Omega 3
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 występują naturalnie w żywności i są również dostępne jako suplementy diety.Badania pokazują, że suplementy zawierające omega 3 są skuteczne w zmniejszaniu kilku czynników ryzyka chorób serca, oraz mogą pomóc w niektórych aspektach reumatoidalnego zapalenia stawów.
Omega-3 wydają się być bezpieczne dla większości dorosłych osób w dawkach niskich i umiarkowanych.
Jednak suplementy zawierające tłuszcze rybne mogą spowodować niewielkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe i przy wysokich dawkach mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami rozrzedzającymi krew i lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Kwasy tłuszczowe Omega 3 są istotne dla wielu funkcji organizmu, w tym wypoczynku i skurczu mięśni, krzepnięcia krwi, trawienie, płodności, podziału komórek, wzrostu, ruchu.
Trzy główne typy kwasów wielonienasyconych:
- Kwas alfa-linolenowy (ALA),
- Kwas eikozapentaenowy (EPA)
- Kwas dokozaheksaenowy (DHA).
- ALA znajduje się w nasionach, olejach roślinnych (rzepakowym, lnianym i sojowym), zielonych warzywach liściastych, orzechach i ziarnach.
ALA jest przetwarzany, zwykle w małych ilościach, w EPA i DHA, po jego spożyciu.
Oleje z ryb takich jak łosoś, makrela, śledź i tuńczyk są głównym źródłem EPA i DHA.
Omega-3 są dostępne jako suplementy diety, zazwyczaj w postaci kapsułek.
Powszechnie stosowane dodatki obejmują olej z ryb, olej lniany i olej z orzechów włoskich.
Badania epidemiologiczne przeprowadzone ponad 30 lat temu wykazały stosunkowo niskie współczynniki zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych w populacji Eskimosów z wysokim spożyciem ryb.
Od czasu tych badań, przeprowadzono liczne obserwacje i badania kliniczne na oleju z ryb i kwasach tłuszczowych pod kątem różnych chorób i schorzeń. Ogólnie, wyniki badań potwierdzają pozytywny wpływ omega 3 dla poprawy zdrowia.
Na przykład, badania wykazują, że wzrost poziomu DHA i EPA poprzez spożywanie ryb, lub suplementów zawierających omega 3 obniża poziom trój glicerydów we krwi, nieznacznie obniża ciśnienie krwi, może opóźnić rozwój miażdżycy, zmniejszyć ryzyko ataku serca, udaru mózgu i zgonu u osób z chorobami układu krążenia.
Inne badania wykazały również, że olej z ryb, może korzystnie wpływać na osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wysokie dawki oleju z ryb znacznie zmniejszają sztywność chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, szczególnie rano.
Ponadto kwasy omega-3 były badane w takich chorobach, jak astma, otępienie, cukrzyca, choroby zapalne jelit, toczeń, osteoporoza, choroby nerek.
Skutki uboczne i ryzyko podczas przyjmowania Omega 3
Omega-3 wydają się być bezpieczne dla większości dorosłych w dawkach niskich i umiarkowanych. Kwasy omega-3 w suplementach diety są „ogólnie uznane za bezpieczne.”Niektórzy naukowcy kwestionowali bezpieczeństwo suplementów zawierających omega-3, ponieważ niektóre gatunki ryb mogą zawierać wysoki poziom rtęci i pestycydów.
Jednak nie stwierdzono aby suplementy zawierały którąś z tych substancji. Nadmierne spożycie suplementów zawierających tłuszcze rybne, może spowodować niewielki rozstrój przewodu pokarmowego, w tym biegunkę, zgagę, niestrawność, wzdęcia i ból brzucha.
W nadmiernych dawkach, kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym lekami rozrzedzającymi krew i lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Jeśli myślimy o skorzystaniu z dobroczynnego działania kwasów omega-3, nie powinniśmy stosować suplementu jako zamiennika tradycyjnej opieki lekarskiej, ani też nie rezygnować z wizyty u lekarza jeśli mamy jakiś problem zdrowotny, taki jak np. poważna choroba układu sercowo-naczyniowego.
0 Komentarze